www.Africa-Holiday.com  ::    travel & photo - www.vladivlad.com
 HLAVNÁ STRÁNKA 
 Všeobecné údaje   Cestovanie   Štúdium   Aborigenee   Didgeridoo   Sydney 
DIDGERIDOO
Pôvod
Cena
PREDAJ
Ako hrať
Základný tón
Tóniny
Ukážka hrania
Download hudby


  Didgeridoo


  Pôvod  Najstarší hudobný nástroj?

  Didgeridoo je asi najznámejším austrálskym hudobným nástrojom. Číta sa didžiridú a domorodci ho používajú už tisícky rokov. V ich živote mal vždy podstatné miesto.
  Austrálski domorodci z kmeňa „Arrente" vravia:

  „ Prichádza zo srdca,
  prichádza zo zeme,
  je to nástroj duše,
  ty to cítiš. "

  alebo

  „Vydáva zvuk matky zeme".

  Je to drevený dychový hudobný nástroj. Našli ho zrejme keď cez dutý kmeň fúkol vietor. Prvé didžiridá boli pravdepodobne vyrobené z bambusa. Asi kvôli jeho dobrej dostupnosti v severozápadnej časti „Severného teritória" (Northern Teritory}.

  Didgiridá lepšej kvality a s lepším zvukom nie sú z bambusov a nie sú lepené. Sú jedným kompaktným celkom. Treba nájsť polomŕtvy strom, vyžratý zvnútra termitmi. Polomŕtvy preto, aby nebol vysušený a aby sa nelámal. Vyžieranie kmeňa termitmi dáva dutine vo vnútri unikátny tvar, čím má každé didgeridoo jedinečný svojský zvuk. (okrem bambusových - tie všetky majú rovnaký zvuk. Každý bambus je totiž rovnako dutý a rovnako hladký). Preto hráč pri výbere nástroja zohľadňuje, ako sa zvuk páči práve jemu, ako mu vyhovuje. Dobrí hráči majú zvyčajne viacero didgeridoo, pre rôzne nálady. Hrubé didgeridoo, tzv. pomalé, vydáva hrubý hlboký dunivý a pomalý zvuk. Fúka sa doň pomaly a je náročnejšie na dlhé hranie, pretože spotrebuváva viac vzduchu. Tenké didgeridoo, volané tiež rýchle, vydáva rýchly a menej hlboký zvuk. Je ľahšie na ňom hrať.

  Domorodí obyvatelia, po opracovaní takého polomŕtveho kmeňa, či konára, ho ešte zdobia rôznymi kresbami.

    DIDGZa pravdivosť informácii na týchto stránkach neručíme.
Copyright © 2001- www.KLOKANY.sk - B-Art
Všetky práva vyhradené.